Lázně Libverda

Lázně Libverda se zaměřují na léčení nemocí pohybového aparátu a také srdeční a cévní choroby. Základním prostředkem léčebné kúry je zdejší minerální pramen, podobného složení, jako léčivé prameny v okolí Nového Města pod Smrkem. K ostatním procedurám slouží nejnovější léčebné metody a moderní lázeňské vybavení. Používají se tu tepelné procedury, elektroléčba, vodoléčebné procedury, pohybová terapie, manuální techniky a ostatní procedury, jako je inhalace, biolampa, oxygenoterapie, léčebné solárium, jóga, bazén a další. Součástí lázeňské péče je i kvalitní stravování dle racionálního dietního systému, který odpovídá charakteru onemocnění.

Ale lázeňský pobyt, to nejsou jen lázeňské procedury, můžete se tu zúčastnit bohatého kulturního programu, různých koncertů, tanečních večerů a jiných společenských akcí, případně navštěvovat historické skvosty v okolí, lehce sportovat, především provozovat turistiku. Lákadel je tu více než dost, například nejvyšší hora Jizerských hor – Smrk s nově postavenou rozhlednou, protržená přehrada, přehrady Desná Souš, Bedřichov a Josefův Důl, skalní vyhlídky, vodopády a jiné přírodní skvosty. Za vidění stojí i zámek Frýdlant, výletní restaurace Obří sud nebo město Liberechorským hotelem Ještěd.

Historie lázní

Obec Libverda začala být významnou od 15. století, kdy tu byl objeven léčebný pramen. Léčivou vodu využíval dokonce i Albrecht z Valdštejna, který si ji nechával dovážet na svá vojenská tažení v průběhu třicetileté války. Lázně samotné však vznikly až ke konci 18. století, kdy obec spravoval Jan Kryštof Clam. V té době se začaly stavět první lázeňské objekty a léčebná zařízení a také byla zdejší léčebná vody podrobena chemickým testům. Další nalezené prameny byly pojmenovány po členech rodiny Clam-Gallasů. Prameny nesou názvy Mariin, Eduardův, Vileminin, Josefinin, Hubertův a Bierbon. Zakladatel lázní je údajně Kristián Filip Clam-Gallas a jeho syn Kristián Kryštof Clam-Gallas. Za jejich panování tu byl také vystavěn empírový zámeček a další lázeňské budovy.

V té době již věhlasné lázně navštívil císař Josef II v roce 1779, v roce 1807 ruská velkokněžna Anna Fjodorovna a v roce 1814 hudební skladatel Carl Maria von Weber, který zde čerpal inspiraci pro svou operu Čarostřelec. V letech 1840 – 43 navštívil lázně jazykovědec a obrozenec Josef Jungmann a později také spisovatel Franz Kafka.

Turistický magazín